Texas Instruments TPS3306-20D
TPS3306-20D picture photo
Mfg. Part Number
TPS3306-20D
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC 3.3/2V MONITOR 8-SOIC
Datasheet Download
TPS3306-20D.pdf
Availability of TPS3306-20D
QUANTITY
TPS3306-20D Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3306-20D
Internal Part NumberEIS-TPS3306-20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout70 ms Minimum
Voltage - Threshold1.85V, 2.92V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3306-20D
Related LinksTPS33, TPS3306-20D Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3306-20D Details Description
Related parts for TPS3306-20D
TRANS NPN 32V 1A ATV datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 125VAC 86VDC datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf