Texas Instruments TPS3801I50DCKRG4
TPS3801I50DCKRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS3801I50DCKRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLTAGE SUPERVISOR SC70-5
Datasheet Download
TPS3801I50DCKRG4.pdf
Availability of TPS3801I50DCKRG4
QUANTITY
TPS3801I50DCKRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3801I50DCKRG4
Internal Part NumberEIS-TPS3801I50DCKRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout120 ms Minimum
Voltage - Threshold4.55V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3801I50DCKRG4
Related LinksTPS3801I, TPS3801I50DCKRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3801I50DCKRG4 Details Description
Related parts for TPS3801I50DCKRG4
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4674SQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.33"LX4.33"W datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YLW/GRN PVC FREE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
1UF 50V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf