Texas Instruments TPS3825-33DBVR
TPS3825-33DBVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS3825-33DBVR
Brief Description
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT23-5
Datasheet Download
TPS3825-33DBVR.pdf
Availability of TPS3825-33DBVR
QUANTITY
TPS3825-33DBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3825-33DBVR
Internal Part NumberEIS-TPS3825-33DBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout120 ms Minimum
Voltage - Threshold2.93V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3825-33DBVR
Related LinksTPS3825, TPS3825-33DBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3825-33DBVR Details Description
Related parts for TPS3825-33DBVR
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG FH 80POS .050 R/A datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CARD GUIDE HORZ 2X0.078" BLK datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf