Texas Instruments TPS40020PWP
TPS40020PWP picture photo
Mfg. Part Number
TPS40020PWP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP
Datasheet Download
TPS40020PWP.pdf
Availability of TPS40020PWP
QUANTITY
TPS40020PWP Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40020PWP
Internal Part NumberEIS-TPS40020PWP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max1.1MHz
Duty Cycle95%
Voltage - Supply2.25 V ~ 5.5 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40020PWP
Related LinksTPS40, TPS40020PWP Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40020PWP Details Description
Related parts for TPS40020PWP
JUMPER-H9991TR/1852RD/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 16BIY 3-PH 600V 115AMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf