Texas Instruments TPS40054PWPRG4
TPS40054PWPRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS40054PWPRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP
Datasheet Download
TPS40054PWPRG4.pdf
Availability of TPS40054PWPRG4
QUANTITY
TPS40054PWPRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40054PWPRG4
Internal Part NumberEIS-TPS40054PWPRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle94%
Voltage - Supply8 V ~ 40 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40054PWPRG4
Related LinksTPS4005, TPS40054PWPRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40054PWPRG4 Details Description
Related parts for TPS40054PWPRG4
RES 6.49 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 4HP VME datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED COB CXA2520 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
1000UF 35V 16X25MM 125C 4000H datasheet.pdf