Texas Instruments TPS40060PWPRG4
TPS40060PWPRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS40060PWPRG4
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP
Datasheet Download
TPS40060PWPRG4.pdf
Availability of TPS40060PWPRG4
QUANTITY
TPS40060PWPRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40060PWPRG4
Internal Part NumberEIS-TPS40060PWPRG4
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle98%
Voltage - Supply10 V ~ 55 V
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40060PWPRG4
Related LinksTPS4006, TPS40060PWPRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40060PWPRG4 Details Description
Related parts for TPS40060PWPRG4
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
2SU 18.5MM VERT RECP FEMALE TOOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 876MA 260 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO204AH datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 60A 3P 208/240V datasheet.pdf