Texas Instruments TPS40200DRBT
TPS40200DRBT picture photo
Mfg. Part Number
TPS40200DRBT
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8SON
Datasheet Download
TPS40200DRBT.pdf
Availability of TPS40200DRBT
QUANTITY
TPS40200DRBT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS40200DRBT
Internal Part NumberEIS-TPS40200DRBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Reference Design LibraryTPS40200EVM-001: 3.3V @ 2.5A, 8 ~ 16 Vin
TPS40200EVM-002: 3.3V @ 2.5A, 18 ~ 36 Vin
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max500kHz
Duty Cycle95%
Voltage - Supply4.5 V ~ 52 V
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-SON Exposed Pad (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS40200DRBT
Related LinksTPS402, TPS40200DRBT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS40200DRBT Details Description
Related parts for TPS40200DRBT
SHORTING JUMPER UNPLATED BLK datasheet.pdf
RES 348K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V LOW S0T-23B datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FP-X ANALOG INPUT CASSETTE (V/I datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-28AT 200V datasheet.pdf