Texas Instruments TPS544B20RVFT
TPS544B20RVFT picture photo
Mfg. Part Number
TPS544B20RVFT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC 40LQFN
Datasheet Download
TPS544B20RVFT.pdf
Availability of TPS544B20RVFT
QUANTITY
TPS544B20RVFT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS544B20RVFT
Internal Part NumberEIS-TPS544B20RVFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTPS544B20 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductTPS544B20 DC/DC Integrated FET Converters
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Update 21/Sep/2015
Manufacturer Product PageTPS544B20RVFT Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesD-CAP™, D-CAP2™, SWIFT™
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output20A
Frequency - Switching250kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case40-LFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-LQFN (7x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS544B20RVFT
Related LinksTPS544, TPS544B20RVFT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS544B20RVFT Details Description
Related parts for TPS544B20RVFT
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 2 BRWN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
COMB,STATIONARY,VENDOR SUPP datasheet.pdf
IC MCU Z8 datasheet.pdf
24-bit, 96kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf