Texas Instruments TPS61121PWRG4
TPS61121PWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS61121PWRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP
Datasheet Download
TPS61121PWRG4.pdf
Availability of TPS61121PWRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS61121PWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS61121PWRG4
Internal Part NumberEIS-TPS61121PWRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsHandheld/Mobile Devices
Current - Supply10µA
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS61121PWRG4
Related LinksTPS611, TPS61121PWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS61121PWRG4 Details Description
Related parts for TPS61121PWRG4
HEADER OPEN .025"DIA .300 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PINS datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf