Texas Instruments TPS62052DGS
TPS62052DGS picture photo
Mfg. Part Number
TPS62052DGS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10MSOP
Datasheet Download
TPS62052DGS.pdf
Availability of TPS62052DGS
QUANTITY
TPS62052DGS Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS62052DGS
Internal Part NumberEIS-TPS62052DGS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA
Frequency - Switching850kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS62052DGS
Related LinksTPS62, TPS62052DGS Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS62052DGS Details Description
Related parts for TPS62052DGS
RES SMD 20.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW-DT SOLDER TGL ACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBJ datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 56A D2PAK datasheet.pdf