Texas Instruments TPS62400DRCR
TPS62400DRCR picture photo
Mfg. Part Number
TPS62400DRCR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10SON
Datasheet Download
TPS62400DRCR.pdf
Availability of TPS62400DRCR
QUANTITY
TPS62400DRCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS62400DRCR
Internal Part NumberEIS-TPS62400DRCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)6V
Current - Output400mA, 600mA
Frequency - Switching2.25MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-VSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS62400DRCR
Related LinksTPS624, TPS62400DRCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS62400DRCR Details Description
Related parts for TPS62400DRCR
IC COMP R-RINOUT SINGLE SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SIDE ELEMENT LEFT W/FOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-940CH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf