Texas Instruments TPS65200YFFT
TPS65200YFFT picture photo
Mfg. Part Number
TPS65200YFFT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC LI+ CHRGR PWR MGMT 36DSBGA
Datasheet Download
TPS65200YFFT.pdf
Availability of TPS65200YFFT
QUANTITY
TPS65200YFFT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS65200YFFT
Internal Part NumberEIS-TPS65200YFFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case36-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package36-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS65200YFFT
Related LinksTPS652, TPS65200YFFT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS65200YFFT Details Description
Related parts for TPS65200YFFT
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 50MHZ 52PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
JACK .015-.025" .703"L PRESS FIT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf