Texas Instruments TPS715A33DRBT
TPS715A33DRBT picture photo
Mfg. Part Number
TPS715A33DRBT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA 8SON
Datasheet Download
TPS715A33DRBT.pdf
Availability of TPS715A33DRBT
QUANTITY
TPS715A33DRBT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS715A33DRBT
Internal Part NumberEIS-TPS715A33DRBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.67V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 24V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-SON Exposed Pad (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS715A33DRBT
Related LinksTPS715, TPS715A33DRBT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS715A33DRBT Details Description
Related parts for TPS715A33DRBT
IDC CABLE - AKR30H/AE30G/AKR30H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX S-FSK PWR LINE 48-VFQFPN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
BRACKET 3.5" 2U FOR 19" RACK datasheet.pdf
MOD IPM V1 DUAL 200A 1200V datasheet.pdf