Texas Instruments TPS715A33DRVR
TPS715A33DRVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS715A33DRVR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA 6SON
Datasheet Download
TPS715A33DRVR.pdf
Availability of TPS715A33DRVR
QUANTITY
TPS715A33DRVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS715A33DRVR
Internal Part NumberEIS-TPS715A33DRVR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Update 30/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.67V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 24V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-SON (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS715A33DRVR
Related LinksTPS715, TPS715A33DRVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS715A33DRVR Details Description
Related parts for TPS715A33DRVR
Crystal 30.7600kHz 100ppm 11pF 55 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 22POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf