Texas Instruments TPS72301DDCR
TPS72301DDCR picture photo
Mfg. Part Number
TPS72301DDCR
Brief Description
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
TPS72301DDCR.pdf
Availability of TPS72301DDCR
QUANTITY
TPS72301DDCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS72301DDCR
Internal Part NumberEIS-TPS72301DDCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTPS72301 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageTPS72301DDCR Specifications
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyNegative Adjustable
Voltage - Output-1.2 V ~ -10 V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input-2.7 V ~ -10 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-SOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS72301DDCR
Related LinksTPS723, TPS72301DDCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS72301DDCR Details Description
Related parts for TPS72301DDCR
CONN HEADER R/A .100 34POS 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 1KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf