Texas Instruments TPS728175295YZUR
TPS728175295YZUR picture photo
Mfg. Part Number
TPS728175295YZUR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.75V/2.95V 5DSBGA
Datasheet Download
TPS728175295YZUR.pdf
Availability of TPS728175295YZUR
QUANTITY
TPS728175295YZUR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS728175295YZUR
Internal Part NumberEIS-TPS728175295YZUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTPS728175295YZUR Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.75V, 2.95V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-, 0.23V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS728175295YZUR
Related LinksTPS72817, TPS728175295YZUR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS728175295YZUR Details Description
Related parts for TPS728175295YZUR
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-24V datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf