Texas Instruments TPS73132DBVT
TPS73132DBVT picture photo
Mfg. Part Number
TPS73132DBVT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
TPS73132DBVT.pdf
Availability of TPS73132DBVT
QUANTITY
TPS73132DBVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS73132DBVT
Internal Part NumberEIS-TPS73132DBVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.03V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS73132DBVT
Related LinksTPS731, TPS73132DBVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS73132DBVT Details Description
Related parts for TPS73132DBVT
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 4 AWG # 10 SOLIS datasheet.pdf
TIE CABLE 316 ST/STL 200LB 7.9" datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 2 POLE 5POS ADJ datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
25P F PC 1300PF M3 datasheet.pdf