Texas Instruments TPS73150DBVR
TPS73150DBVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS73150DBVR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
TPS73150DBVR.pdf
Availability of TPS73150DBVR
QUANTITY
TPS73150DBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS73150DBVR
Internal Part NumberEIS-TPS73150DBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Revision D 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.03V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS73150DBVR
Related LinksTPS731, TPS73150DBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS73150DBVR Details Description
Related parts for TPS73150DBVR
CAP TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf
DECODER/DEMUX DUAL 1-OF-4 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 6"W datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0404 datasheet.pdf