Texas Instruments TPS793285YZQT
TPS793285YZQT picture photo
Mfg. Part Number
TPS793285YZQT
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5DSBGA
Datasheet Download
TPS793285YZQT.pdf
Availability of TPS793285YZQT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS793285YZQT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS793285YZQT
Internal Part NumberEIS-TPS793285YZQT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)285mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA NanoStar™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS793285YZQT
Related LinksTPS793, TPS793285YZQT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS793285YZQT Details Description
Related parts for TPS793285YZQT
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf