Texas Instruments TPS7H1101HKR/EM
TPS7H1101HKR/EM picture photo
Mfg. Part Number
TPS7H1101HKR/EM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.5A 16CFP
Datasheet Download
TPS7H1101HKR/EM.pdf
Availability of TPS7H1101HKR/EM
QUANTITY
TPS7H1101HKR/EM Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS7H1101HKR/EM
Internal Part NumberEIS-TPS7H1101HKR/EM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTPS7H1101-SP Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageTPS7H1101HKR/EM Specifications
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output0.8 V ~ 6.8 V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.056V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature25°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-CFlatPack
Supplier Device Package16-CFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS7H1101HKR/EM
Related LinksTPS7H11, TPS7H1101HKR/EM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS7H1101HKR/EM Details Description
Related parts for TPS7H1101HKR/EM
IC CTRLR PWM MULTIPHASE 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRG HEX 14TSSOP datasheet.pdf
KIT FIBER OPTIC CLEANING datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf