AVX Corporation TPSA106K010H1800
TPSA106K010H1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA106K010H1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA106K010H1800.pdf
Availability of TPSA106K010H1800
QUANTITY
TPSA106K010H1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA106K010H1800
Internal Part NumberEIS-TPSA106K010H1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA106K010H1800
Related LinksTPSA106K, TPSA106K010H1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA106K010H1800 Details Description
Related parts for TPSA106K010H1800
REG 1.0V 18A 4.5/5.5VIN SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 21A TO220FP datasheet.pdf
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48TVSOP datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 2.5V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf