AVX Corporation TPSA154K050R9000
TPSA154K050R9000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA154K050R9000
Brief Description
CAP TANT 0.15UF 50V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA154K050R9000.pdf
Availability of TPSA154K050R9000
QUANTITY
TPSA154K050R9000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA154K050R9000
Internal Part NumberEIS-TPSA154K050R9000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA154K050R9000
Related LinksTPSA154K, TPSA154K050R9000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA154K050R9000 Details Description
Related parts for TPSA154K050R9000
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
21P SL156 HSG W/O LCK RAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf