AVX Corporation TPSA475K020R1800
TPSA475K020R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA475K020R1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA475K020R1800.pdf
Availability of TPSA475K020R1800
QUANTITY
TPSA475K020R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA475K020R1800
Internal Part NumberEIS-TPSA475K020R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA475K020R1800
Related LinksTPSA475K, TPSA475K020R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA475K020R1800 Details Description
Related parts for TPSA475K020R1800
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK E+ datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf