AVX Corporation TPSB107M004R0500
TPSB107M004R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB107M004R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 4V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB107M004R0500.pdf
Availability of TPSB107M004R0500
QUANTITY
TPSB107M004R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB107M004R0500
Internal Part NumberEIS-TPSB107M004R0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB107M004R0500
Related LinksTPSB107M, TPSB107M004R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB107M004R0500 Details Description
Related parts for TPSB107M004R0500
CONN HOUSING CRIMP 40POS 2MM datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A NS-B1 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20UCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MARKING COLLAR FOR LABEL CARRIER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf