AVX Corporation TPSB226K016H0600
TPSB226K016H0600 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB226K016H0600
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB226K016H0600.pdf
Availability of TPSB226K016H0600
QUANTITY
TPSB226K016H0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB226K016H0600
Internal Part NumberEIS-TPSB226K016H0600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB226K016H0600
Related LinksTPSB226K, TPSB226K016H0600 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB226K016H0600 Details Description
Related parts for TPSB226K016H0600
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30M/X datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M10 P-G datasheet.pdf
IC MPEG CLK SYNTHESIZER 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf