AVX Corporation TPSB226K016R0600
TPSB226K016R0600 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB226K016R0600
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB226K016R0600.pdf
Availability of TPSB226K016R0600
QUANTITY
TPSB226K016R0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB226K016R0600
Internal Part NumberEIS-TPSB226K016R0600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB226K016R0600
Related LinksTPSB226K, TPSB226K016R0600 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB226K016R0600 Details Description
Related parts for TPSB226K016R0600
INLET C18 6.3X0.8MM QC SCREW-ON datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 6V 16MM RADIAL datasheet.pdf
PATCHCORD 3COND PLUG-PLUG .5FT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL G,G,R datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 20A TO220 datasheet.pdf