AVX Corporation TPSB335M025R1500
TPSB335M025R1500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB335M025R1500
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB335M025R1500.pdf
Availability of TPSB335M025R1500
QUANTITY
TPSB335M025R1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB335M025R1500
Internal Part NumberEIS-TPSB335M025R1500
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB335M025R1500
Related LinksTPSB335M, TPSB335M025R1500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB335M025R1500 Details Description
Related parts for TPSB335M025R1500
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROGR LASER 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 30A POWERFLAT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf