AVX Corporation TPSB475K025R1500
TPSB475K025R1500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB475K025R1500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB475K025R1500.pdf
Availability of TPSB475K025R1500
QUANTITY
TPSB475K025R1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB475K025R1500
Internal Part NumberEIS-TPSB475K025R1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB475K025R1500
Related LinksTPSB475K, TPSB475K025R1500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB475K025R1500 Details Description
Related parts for TPSB475K025R1500
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
ADC 12BIT 300KSPS 16CH 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL datasheet.pdf