AVX Corporation TPSB475M020R0750
TPSB475M020R0750 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB475M020R0750
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB475M020R0750.pdf
Availability of TPSB475M020R0750
QUANTITY
TPSB475M020R0750 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB475M020R0750
Internal Part NumberEIS-TPSB475M020R0750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB475M020R0750
Related LinksTPSB475M, TPSB475M020R0750 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB475M020R0750 Details Description
Related parts for TPSB475M020R0750
CONN HEADER 14POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 160W TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CA,SM,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf