AVX Corporation TPSB476K010R0500
TPSB476K010R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB476K010R0500
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB476K010R0500.pdf
Availability of TPSB476K010R0500
QUANTITY
TPSB476K010R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB476K010R0500
Internal Part NumberEIS-TPSB476K010R0500
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB476K010R0500
Related LinksTPSB476K, TPSB476K010R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB476K010R0500 Details Description
Related parts for TPSB476K010R0500
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.53 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf