AVX Corporation TPSB476M006Y0250
TPSB476M006Y0250 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB476M006Y0250
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB476M006Y0250.pdf
Availability of TPSB476M006Y0250
QUANTITY
TPSB476M006Y0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB476M006Y0250
Internal Part NumberEIS-TPSB476M006Y0250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB476M006Y0250
Related LinksTPSB476M, TPSB476M006Y0250 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB476M006Y0250 Details Description
Related parts for TPSB476M006Y0250
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM YELLOW datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE 40A BRAZ SQR DO5 datasheet.pdf