AVX Corporation TPSB685M025R0700
TPSB685M025R0700 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB685M025R0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB685M025R0700.pdf
Availability of TPSB685M025R0700
QUANTITY
TPSB685M025R0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB685M025R0700
Internal Part NumberEIS-TPSB685M025R0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB685M025R0700
Related LinksTPSB685M, TPSB685M025R0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB685M025R0700 Details Description
Related parts for TPSB685M025R0700
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1.8A SOT-563 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FL2500-NO.1-I8-0-STK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf