AVX Corporation TPSB685M025R0700
TPSB685M025R0700 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB685M025R0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB685M025R0700.pdf
Availability of TPSB685M025R0700
QUANTITY
TPSB685M025R0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB685M025R0700
Internal Part NumberEIS-TPSB685M025R0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB685M025R0700
Related LinksTPSB685M, TPSB685M025R0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB685M025R0700 Details Description
Related parts for TPSB685M025R0700
SOCKET RELAY PCB FOR G6C SERIES datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 14TSSOP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM datasheet.pdf
KIT AMT112Q ENCODER RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf