AVX Corporation TPSC476M010R0350
TPSC476M010R0350 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC476M010R0350
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312
Datasheet Download
TPSC476M010R0350.pdf
Availability of TPSC476M010R0350
QUANTITY
TPSC476M010R0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC476M010R0350
Internal Part NumberEIS-TPSC476M010R0350
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC476M010R0350
Related LinksTPSC476M, TPSC476M010R0350 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC476M010R0350 Details Description
Related parts for TPSC476M010R0350
CONN RECEPT 3.81 3POS KEY-X datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
E-660-14XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO213AB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
220UF 25V 10X20 105C RAD datasheet.pdf