AVX Corporation TPSC476M016H0350
TPSC476M016H0350 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC476M016H0350
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TPSC476M016H0350.pdf
Availability of TPSC476M016H0350
QUANTITY
TPSC476M016H0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC476M016H0350
Internal Part NumberEIS-TPSC476M016H0350
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC476M016H0350
Related LinksTPSC476M, TPSC476M016H0350 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC476M016H0350 Details Description
Related parts for TPSC476M016H0350
IGBT 600V 40A 160W TO247AD datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf