AVX Corporation TPSC685M025R0700
TPSC685M025R0700 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC685M025R0700
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
TPSC685M025R0700.pdf
Availability of TPSC685M025R0700
QUANTITY
TPSC685M025R0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC685M025R0700
Internal Part NumberEIS-TPSC685M025R0700
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC685M025R0700
Related LinksTPSC685M, TPSC685M025R0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC685M025R0700 Details Description
Related parts for TPSC685M025R0700
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf