AVX Corporation TPSC686M006R0150
TPSC686M006R0150 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC686M006R0150
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2312
Datasheet Download
TPSC686M006R0150.pdf
Availability of TPSC686M006R0150
QUANTITY
TPSC686M006R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC686M006R0150
Internal Part NumberEIS-TPSC686M006R0150
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC686M006R0150
Related LinksTPSC686M, TPSC686M006R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC686M006R0150 Details Description
Related parts for TPSC686M006R0150
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf