AVX Corporation TPSD107M020R0085
TPSD107M020R0085 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD107M020R0085
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD107M020R0085.pdf
Availability of TPSD107M020R0085
QUANTITY
TPSD107M020R0085 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD107M020R0085
Internal Part NumberEIS-TPSD107M020R0085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD107M020R0085
Related LinksTPSD107M, TPSD107M020R0085 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD107M020R0085 Details Description
Related parts for TPSD107M020R0085
SENSOR 3000PSIS M10 5V 36" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 63VAC 125VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
DOHERTY COMBINER 920-960MHZ SMD datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf