AVX Corporation TPSD336K020S0200
TPSD336K020S0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD336K020S0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD336K020S0200.pdf
Availability of TPSD336K020S0200
QUANTITY
TPSD336K020S0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD336K020S0200
Internal Part NumberEIS-TPSD336K020S0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD336K020S0200
Related LinksTPSD336K, TPSD336K020S0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD336K020S0200 Details Description
Related parts for TPSD336K020S0200
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH HIGH PRECISION LIMIT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf