AVX Corporation TPSD336K035R0200
TPSD336K035R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD336K035R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD336K035R0200.pdf
Availability of TPSD336K035R0200
QUANTITY
TPSD336K035R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD336K035R0200
Internal Part NumberEIS-TPSD336K035R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD336K035R0200
Related LinksTPSD336K, TPSD336K035R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD336K035R0200 Details Description
Related parts for TPSD336K035R0200
MOSFET N-CH 40V 104A TO-262 datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 352-FCBGA datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.98VC SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 610MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 650MA 1.13 OHM TH datasheet.pdf