AVX Corporation TPSD476M016R0100
TPSD476M016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M016R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M016R0100.pdf
Availability of TPSD476M016R0100
QUANTITY
TPSD476M016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD476M016R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M016R0100
Related LinksTPSD476M, TPSD476M016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M016R0100 Details Description
Related parts for TPSD476M016R0100
FUSE BRD MNT 750MA 125VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR QUAD 12-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 610V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.3OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
DSUB M SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf