AVX Corporation TPSD685K050R0500
TPSD685K050R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD685K050R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD685K050R0500.pdf
Availability of TPSD685K050R0500
QUANTITY
TPSD685K050R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD685K050R0500
Internal Part NumberEIS-TPSD685K050R0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD685K050R0500
Related LinksTPSD685K, TPSD685K050R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD685K050R0500 Details Description
Related parts for TPSD685K050R0500
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED BASED BIPIN T5 525NM 28V GRN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 105MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf