AVX Corporation TPSD686M020R0200
TPSD686M020R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD686M020R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD686M020R0200.pdf
Availability of TPSD686M020R0200
QUANTITY
TPSD686M020R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD686M020R0200
Internal Part NumberEIS-TPSD686M020R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD686M020R0200
Related LinksTPSD686M, TPSD686M020R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD686M020R0200 Details Description
Related parts for TPSD686M020R0200
SSR OCMOS FET 200MA 1CH NC 6-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf