AVX Corporation TPSD687K004R0100
TPSD687K004R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD687K004R0100
Brief Description
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD687K004R0100.pdf
Availability of TPSD687K004R0100
QUANTITY
TPSD687K004R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD687K004R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD687K004R0100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD687K004R0100
Related LinksTPSD687K, TPSD687K004R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD687K004R0100 Details Description
Related parts for TPSD687K004R0100
SIDACTOR BI 140V 400A DO-214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf