AVX Corporation TPSE107K016R0125
TPSE107K016R0125 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE107K016R0125
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE107K016R0125.pdf
Availability of TPSE107K016R0125
QUANTITY
TPSE107K016R0125 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE107K016R0125
Internal Part NumberEIS-TPSE107K016R0125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE107K016R0125
Related LinksTPSE107K, TPSE107K016R0125 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE107K016R0125 Details Description
Related parts for TPSE107K016R0125
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
16P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
THERMOCOUPLE AMPLIFIER I datasheet.pdf
LABEL 8X2" BLK/RED ON YEL 500PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SILICONE CHEM ETCH FLEX HEATER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-DIP datasheet.pdf