AVX Corporation TPSE107M016R0055
TPSE107M016R0055 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE107M016R0055
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSE107M016R0055.pdf
Availability of TPSE107M016R0055
QUANTITY
TPSE107M016R0055 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE107M016R0055
Internal Part NumberEIS-TPSE107M016R0055
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE107M016R0055
Related LinksTPSE107M, TPSE107M016R0055 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE107M016R0055 Details Description
Related parts for TPSE107M016R0055
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WAFER SW 5P-3POS NON-SHORT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
BIT SPADE LONG 1 1/2" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf