AVX Corporation TPSE227K010R0050
TPSE227K010R0050 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE227K010R0050
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE227K010R0050.pdf
Availability of TPSE227K010R0050
QUANTITY
TPSE227K010R0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE227K010R0050
Internal Part NumberEIS-TPSE227K010R0050
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE227K010R0050
Related LinksTPSE227K, TPSE227K010R0050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE227K010R0050 Details Description
Related parts for TPSE227K010R0050
TVS DIODE 136VWM 219VC DO15 datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON VERT IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
3MM LENS LP datasheet.pdf