AVX Corporation TPSE227K016R0100
TPSE227K016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE227K016R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE227K016R0100.pdf
Availability of TPSE227K016R0100
QUANTITY
TPSE227K016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE227K016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSE227K016R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE227K016R0100
Related LinksTPSE227K, TPSE227K016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE227K016R0100 Details Description
Related parts for TPSE227K016R0100
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
MICRO 15C P /11 WHT 36" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 30V SOD323 datasheet.pdf