AVX Corporation TPSE476M035R0200
TPSE476M035R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE476M035R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
TPSE476M035R0200.pdf
Availability of TPSE476M035R0200
QUANTITY
TPSE476M035R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE476M035R0200
Internal Part NumberEIS-TPSE476M035R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE476M035R0200
Related LinksTPSE476M, TPSE476M035R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE476M035R0200 Details Description
Related parts for TPSE476M035R0200
ROUND SPACER #2 NYLON 1/8" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/FEMALE 6M datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
FEED LINKAGE SUBASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
1.3ohm CMOS, 1.8 V to 5.5 V Single SPDT Switch/2:1 MUX in SOT-66 Package IC datasheet.pdf