AVX Corporation TPSF686M016R0200
TPSF686M016R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSF686M016R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TPSF686M016R0200.pdf
Availability of TPSF686M016R0200
QUANTITY
TPSF686M016R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSF686M016R0200
Internal Part NumberEIS-TPSF686M016R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSF686M016R0200
Related LinksTPSF686M, TPSF686M016R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSF686M016R0200 Details Description
Related parts for TPSF686M016R0200
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 5' datasheet.pdf
IC 16BIT TXRX 3-ST 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 37POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SSL025M6D = THRU-HOLE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf